LOKALITA
Pohorie Burda sa nachádza na juhozápadnom Slovensku, na hraniciach s Maďarskom. Na území Slovenska hraničí s Podunajskou pahorkatinou. Južnú hranicu tvorí koryto Dunaja, ktorý sa prerezáva cez Vyšehradskú bránu a oddeľuje Burdu od maďarského pohoria Pilis. Východnú hranicu tvorí koryto rieky Ipeľ, ktorý oddeľuje Burdu od maďarského pohoria Börzsöny. Severozápadnú časť pohoria ohraničuje Bajtavská brána, ktorá delí Burdu od Ipeľskej pahorkatiny. Maximálna dĺžka pohoria je 7,5 km, maximálna šírka len 3,5 km. Najvyšším vrchom pohoria je Burdov (387,7 m n. m.). Na území pohoria sa nachádzajú dve národné prírodné rezervácie: Burdov (pôvodne Kováčovské kopce – juh) a Leliansky les (pôvodne Kováčovské kopce – sever). Územím pohoria vedú tri značkované turistické trasy. Červeno-značený z obce Kamenica nad Hronom južnými svahmi NPR Burdov k železničnej zastávke Kováčov, najdlhší modro-značený z osady Kováčov, okrajom obce Chľaba, cez Veľkú dolinu, popod Kráľovu horu (373,5 m n. m.) a pripája sa k černo-značenému chodníku. Žlto-značený turistický chodník je krátkou spojkou od železničnej zastávky Kováčov do rekreačnej osady Kováčov. Možnosti ubytovania poskytuje rekreačné stredisko Kováčov a podnikové chaty v oblasti železničnej stanice Kamenica nad Hronom. Jedinou chatou vnútri pohoria je chata Ipeľ, prístupná po asfaltovej ceste z obce Bajtava.
Veľký význam pre naše dejiny má len 25 kilometrov vzdialené mestečko Vyšehrad (Visegrád), nesúce rovnaký slovenský názov ako známa štvrť v Prahe. Z Ostrihomu sa sem cestou popri Dunaji dostanete asi za pol hodinku. Neváhajte si však spraviť aspoň malú prestávku, v oblasti nájdete mnoho malebných prírodných zákutí aj niekoľko csárd, kde môžete ochutnať to najlepšie z lokálnej kuchyne. Starobylé mestečko v ohybe Dunaja je nám známe najmä ako miesto vzniku Vyšehradskej skupiny (V4) v roku 1991. K historickému stretnutiu nesmierneho významu tu však došlo už v 14. storočí, keď na tunajší hrad presťahoval Karol Róbert z Anjou svoj kráľovský dvor. V roku 1335 (a opäť v rokoch 1338 a 1339) tam hostil poľského kráľa Kazimíra III. Veľkého a českého kráľa Jána Luxemburského, aby tu uzavreli dohodu ohľadom územného a majetkového vysporiadania. Hrad, ktorý bol svedkom tak významných dejinných udalostí, môžete navštíviť dodnes. Dominuje mu stredoveká Šalamúnova veža s nádherným výhľadom na Dunaj, nás bude ale najviac zaujímať palác v neskoro-gotickom štýle (s prvými renesančnými detailmi na území strednej Európy). Ten dal v roku 1473 vybudovať Matej Korvín, ktorý Vyšehrad využíval ako svoje letné sídlo.
Štúrovo sa nachádza v juhovýchodnom cípe Podunajskej nížiny. Leží v najteplejšej oblasti Slovenska, kde prírodu dotvárajú rieky Dunaj, Hron a Ipeľ spolu s Kováčovskými kopcami. Oblasť bola osídlená už v dobe kamennej, počas rímskeho obdobia sa tu nachádzala strážna stanica Anavum. Prvá písomná zmienka o tomto území pochádza z roku 1075. Mesto vzniklo pravdepodobne spojením osád Nána a Kakath, tá druhá bola trhoviskom stredovekých kupcov z južnej a západnej Európy. V roku 1724 bola obec povýšená na mestečko s právom jarmoku, ktoré mu udelil kráľ Karol IV. Najznámejší trh bol na Šimona Júdu a táto tradícia trvá dodnes. Medzi najznámejšie pamiatky mesta patrí most Márie Valérie spájajúci Štúrovo s maďarským Ostrihomom. Už v rímskom období tu fungoval brod a v čase Turkov bol vybudovaný pontónový most medzi dvoma brehmi Dunaja. V roku 1895 postavili nový most, ktorý dostal pomenovanie podľa dcéry Františka Jozefa I. Márie Valérie. Osudným sa mu stala 2. svetová vojna, keď stredné tri piliere mostu v roku 1944 vyhodilo do povetria ustupujúce vojsko. Obnovený a odovzdaný do užívania bol most znova až 11. októbra 2001. Štúrovo je vďaka známemu kúpalisku hojne navštevované najmä počas letných mesiacov. Je však aj vstupnou bránou k našim južným susedom – na skok […]
Jednou z najobľúbenejších atrakcií v Štúrove je miestne termálne kúpalisko Vadaš. Termálna voda bola objavená v roku 1973 pri vŕtaní studne, má teplotu 39,7 °C. Vo Vadaš Thermal Resort nájdete celkom 12 zážitkových bazénov, z toho 6 celoročne otvorených. Okrem bazénov ponúkame zábavu aj v toboganovom parku, na multifunkčnom športovom ihrisku, na kolotočoch, v lanovom parku a na celoročne otvorenom rybárskom jazere. Wellness centrum – Wellness ponúka skvelú možnosť aby ste si fyzicky aj psychicky oddýchli od každodenného zhonu. Vo wellness centre, v celkovej rozlohe 900 m2 ponúka tri bazény s termálnou vodou, výrivku s exkluzívnym výhľadom na ostrihomskú baziliku, saunový svet, soľnú kabínu a zážitkové sprchy so svetelnou a zvukovou terapiou pre dosiahnutie dokonalej relaxácie. Vyskúšajte priaznivé účinky termálnej vody celoročne!
Podľa historických nálezov bolo územie mesta osídlené už od konca ľadovej doby, jeho prvými známymi obyvateľmi boli Kelti. Počas doby rímskej tu vzniklo významné pohraničné stredisko Panónia a od roku 1241 bol Ostrihom sídlom kráľov a cirkvi. V roku 1543 však mesto obsadili Turci, ktorí tu zotrvali celých 150 rokov. Ostrihomské arcibiskupstvo bolo presťahované do Trnavy, ktorá sa tak stala kultúrnym a náboženským centrom Uhorska. Pod tureckou nadvládou zanikli mnohé historické pamiatky, až po ich odchode nastal skutočný rozmach mesta. Dominantou mesta je bazilika sv. Štefana, hrdo sa týčiaca na pahorku nad Dunajom. Predpokladá sa, že sa jedná o druhú najväčšiu baziliku na svete, hneď po bazilike vo Vatikáne. Na Hradnom návrší, kde leží, bolo v minulosti až sedem kostolov. Tie sa stali základom prekrásnej baziliky. Jej stavba sa začala v roku 1822, kým vysväcujúci ceremoniál sa odohral 31. augusta 1856 a posledný uzáverový kameň položili v roku 1869. Celkovo teda výstavba trvala až 47 rokov. Bazilika je 118 m dlhá a 40 m široká, vnútorná výška kupoly je 71,6 metra a držia ju múry s hrúbkou 17 metrov! Priečelie baziliky zdobí osem 22 metrov vysokých stĺpov korintského štýlu. Chrám mal nezastupiteľnú úlohu v maďarských dejinách, stalo sa z neho duchovné centrum celej krajiny. Na […]